Korsarze w Polsce

Korsarze w Polsce

Dlaczego Korsarz?

Decyzja zakupu łódki klasy Korsarz zapadła w 1999 roku, po latach pływania na Omedze turystycznej, Orionie i tym podobnych jednostkach postanowiłem nauczyć się pływać na desce surfingowej…
Próby nauki trwały dwa sezony i skończyły się taka refleksją: do czego jest mi to potrzebne?…

Żeglowanie na stojąco, ciągłe wpadanie do wody??!!

NIE…
Przecież mogę kupić jakąś łódkę regatową i czerpać przyjemność z pływania w ślizgu na siedząco!

Pytanie tylko jaką łódkę kupić? Oczywiście pierwszym kandydatem była 470-tka lecz po konsultacjach z ludźmi znającymi sie na rzeczy, stwierdziłem że jestem za ciężki na 470-tke.
Poza tym nie miałem zbyt wielkiej ochoty ścigać się z ludźmi, którzy spędzają pól życia na wodzie, a ja najwyżej 3 tygodnie w roku… Krótko chodził mi po głowie Finn, ale samotne pływanie wydało mi się raczej nudne.
Następny pomysł to Pirat, ta łódka spełniała wszystkie warunki jakie sobie postawiłem, a jednak w roku 2000 kupiłem (za namowa dobrego kolegi Andrzeja Daleckiego) łódkę klasy Korsarz. Kiedy Andrzej opowiadał mi o tej klasie to czułem, że jest to cos czego szukam. Piękna linia, rożnego rodzaju materiały, spinaker, trapezy…
Wiele lodek tej klasy jest z drewna i są one w większości dobrze utrzymane.
Klasa Korsarz była i jest nadal produkowana przez najlepsze niemieckie stocznie jachtowe, prawdopodobnie z tego powodu lodki te nawet po 40-50 latach są w dobrym stanie i nie wymagają wielu remontów (jak sie o nie dba).
Nie wiem oczywiście czy mój Korsarz był pierwszym Korsarzem w Polsce, ale wiem jedno: ten Korsarz tak spodobał sie wielu miłośnikom żeglarstwa, ze juz po 3 latach pływało po naszym Jeziorze Charzykowskim 10 lodek tej klasy…

Pozdrawiam i zapraszam do wspólnej zabawy
Bogdan Knitter

Własna żaglówka?

To możliwe!

Jedna z najbardziej popularnych klas w Europie Środkowej jest już w Polsce! Po wielu latach starań grupa miłośników żeglarstwa postanowiła popularyzować tę wspaniałą klasę w naszym kraju.

Korsarza w kilku zdaniach można opisać jako regatową maszynę, która już przy niewielkim wietrze wchodzi w ślizg, ale również jako rodzinną żaglówkę, idealną na sobotnio-niedzielne wypady nad wodę. Po prostu żaglówka idealna – szybka, lekka i przyjemna, a przy okazji niezwykle piękna. Jedno jest pewne : nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.

Nasza inicjatywa jest stworzona z pasji i nie kieruje nią chęć zysku. Głównym celem jest umożliwianie wszystkim żeglarzom spełniania swoich marzeń. Marzenia są przecież po to by je realizować ! Zapraszamy więc serdecznie do wspólnego żeglowania.

 

Razem podbijemy świat Korsarzy!

korsar.pl © 2023. All rights reserved.